Koniec stycznia, luty to miesiące gdzie większość działań profilaktycznych realizowanych przez nas odbywała się na terenie województwa mazowieckiego (Płock, Łąck, Młodzieszyn, Rybno, Wyszogród, Sochaczew i Komorów). Wyjątkiem była realizacja programów dla dzieci i młodzieży w Kolnie woj. warmińsko-mazurskie.
W listopadzie ubiegłego roku nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Komorowie gmina Michałowice realizując dla ostatnich klas szkoły podstawowej i całego gimnazjum program profilaktyczny „Przeciw narkotykom - ku afirmacji życia”.
W połowie miesiąca lutego w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących realizacją programu profilaktycznego „Cukierki” objętych zostało 279 dzieci z "zerówki" i uczniów z klas I - IV.
Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Cele programu:
Program uświadamia dzieci, co to są narkotyki, dlaczego istnieją sankcje prawne, jak wyglądają narkotyki (bez ich pokazywania) i dlaczego są szkodliwe. Uczy, dlaczego tak ważne jest unikanie nieznanych substancji, niebezpiecznych przedmiotów i opakowań.
Wiele dzieci wie, co należy zrobić z rówieśnikiem odrzuconym od grupy. Po ćwiczeniach rozwijających empatię, są bardzo zdumione, że można tak dużo powiedzieć o nich samych. Po części zajęć dotyczących asertywności dzieci naprowadzone przez prowadzącą osobę wymyślają hasło programu „Nie bierz nic od obcych”, podają również zwroty asertywnego odmawiania.
W momencie pytania dzieci, gdzie i do kogo mają zwrócić się o wsparcie i pomoc, gdyby przytrafiła im się podobna sytuacja - częstowania lub namawiania przez obcych, dzieci w pierwszej kolejności wymieniają dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców, policję. Naprowadzone – uświadamiają sobie jak wielu ludziom mogą zaufać w szkole i w domu rodzinnym.
Dzieci utrwaliły sobie treści programu poprzez tworzenie prac plastycznych np. przedstawiających ich samych jako osoby odmawiające w podbramkowej sytuacji. Dzieci umiejętnie wykorzystywały w tym celu także hasło programu oraz zwroty asertywnego odmawiania.
Realizując od wielu lat program zauważamy, że coraz częściej dzieci zaczynają mówić o dopalaczach, żelkach, napojach energetyzujących, uzależnieniu od Internetu i telewizji.